Poučení k formuláři „Přihláška zaměstnavatele“

Formulář se používá k přihlášení do Registru plátců VZP, dále ke sdělení změn údajů a k oznámení ukončení činnosti, zrušení organizace nebo jejího vstupu do likvidace. V případě změny údajů v Přihlášce zaměstnavatele je třeba příslušné údaje zvýraznit! Všechny položky vyplní zaměstnavatel psacím strojem nebo hůlkovým písmem.

Číslo plátce pojistného (10 míst):

Vyplňuje zaměstnavatel ve tvaru IČOaa takto:

Platí zásada: jeden zaměstnavatel resp. jedna mzdová účtárna musí být registrována právě na jednom ÚP VZP a musí být jednoznačně očíslovaná. Pokud má zaměstnavatel více mzdových účtáren, které při plnění oznamovací povinnosti a platbách pojistného vystupují samostatně, musí každé organizační jednotce přidělit samostatné číslo. Příklad: 0004567804

aa = 99: Zvláštní číslo plátce pojistného. Je určeno pro zaměstnavatele, který nemá IČO nebo pro zaměstnavatele, který má více než 99 účtáren. Tvar čísla NNNNNNNN99 přiděluje ÚP VZP v okrese sídla zaměstnavatele.

Obchodní název plátce pojistného:

Zaměstnavatel uvede název organizace nebo organizační jednotky (zpravidla podle místa mzdové účtárny), která bude plnit povinnosti plátce pojistného. Název je třeba uvést přesně podle výpisu z OR nebo jiného dokladu.

Právní forma plátce:

Zaměstnavatel uvede právní formu zaměstnavatele tak, jak je zapsána v obchodním rejstříku nebo jiném zákonem stanoveném rejstříku. Např. společnost s ručením omezeným, akciová společnost, veřejná obchodní společnost, komanditní společnost, družstvo atd. Při zapisování je možné použít obecně známých zkratek nebo kódu dle Číselníku právních norem.

Právní subjektivita plátce: ANO - NE .

Má-li plátce pojistného právní subjektivitu, přeškrtne slovo "NE" / vyznačí ANO na web formuláři (zaměstnavatel fyzická osoba má vždy právní subjektivitu).

Pokud jde o nižší organizační jednotku bez právní subjektivity nebo zástupce zaměstnavatele přeškrtne plátce slovo "ANO" / vyznačí NE na web formuláři.

U fyzické osoby zaměstnavatel uvede z občanského průkazu nebo z průkazu o povolení k pobytu:

Sídlo zaměstnavatele: plátce uvede adresu sídla organizace nebo organizační jednotky.

PSČ: poštovní směrovací číslo.

Telefon: kontaktní telefonní číslo.

Fax: číslo faxu zaměstnavatele, případně i kontaktní e-mail.

Číslo bankovního účtu:

Zaměstnavatel uvede číslo bankovního účtu, ze kterého bude provádět platby pojistného za své zaměstnance.

Příklad čísla účtu banky: 53602-6112224-524/0600:

Při platbě ze sporožirového účtu České spořitelny:

Údaje z průkazního lístku:

Den splatnosti pojistného (den výplaty mezd):

Zaměstnavatel uvede den výplaty mezd, tj. den, který je u něj vnitřním předpisem nebo jinak určen pro výplatu mezd a platů za příslušný měsíc.

Druhá část tabulky: Vyplňuje zaměstnavatel v případě, že se v horní části přihlašuje nižší organizační jednotka.

Název a právní forma organizace (s právní subjektivitou), jíž je plátce pojistného součástí:

Tuto část vyplňuje plátce pouze v případě, přihlašuje-li se v horní části formuláře nižší organizační jednotka bez právní subjektivity.

Sídlo organizace:

Zaměstnavatel uvede adresu vyšší organizační jednotky s právní subjektivitou, včetně PSČ.

Telefon: kontaktní telefonní číslo vyšší organizační jednotky.

Fax: číslo faxu případně kontaktní e-mail vyšší organizační jednotky.

Ve spodní části přihlášky je okénko, kam zaměstnavatel vepíše datum vystavení přihlášky, jméno vystavitele přihlášky a potvrdí správnost vyplnění údajů v přihlášce razítkem a podpisem odpovědného pracovníka.

Pracovník ÚP VZP doplní v okénku den převzetí přihlášky.

Po registraci přihlášky zaměstnavatele je zaměstnavatelům zasílán výpis tzv. Identifikační lístek zaměstnavatele, ve kterém VZP sděluje plátci:

Formulář Přihláška zaměstnavatele - plátce pojistného se používá také k oznámení změn údajů (např. změna adresy, právní formy atd.). Údaj, který se mění, zaměstnavatel zvýrazní.

Oznámení o ukončení činnosti, zrušení organizace, vstupu do likvidace nebo i stěhování a prohlášení konkursu provede zaměstnavatel na stejném formuláři. Předmětnou skutečnost uvede v záhlaví.